Know How

Wordpress

Dlaczego WordPress jest dobrym wyborem na CMS

Katarzyna Natkaniec

 

WordPress to jeden z najpopularniejszych systemów zarządzania treścią (CMS, ang. content management system) na świecie. Jak chwali się oficjalna strona systemu: „31% sieci działa na WordPressie – od blogów hobbystycznych po największe portale informacyjne.”. I pewnie z blogów najlepiej WordPressa znacie, ale nie znaczy to, że służy on tylko do tego – wręcz przeciwnie!

 

CMS uniwersalny

Pokusimy się o ryzykowne stwierdzenie, że na WordPressie można zrobić wszystko, czego jesteśmy doskonałym przykładem. Zdecydowaną większość naszych projektów opieramy o ten właśnie system zarządzania treścią – jego cechy mocno usprawniają pracę, pozostawiając praktycznie nieograniczoną swobodę łatwego dostosowania każdego elementu do zadanych wymagań. Nie ważne, czy klient życzy sobie prostego bloga, stronę firmową, portal informacyjny czy bardziej zaawansowaną aplikację – jesteśmy w stanie dostosować WordPressa w taki sposób, by mógł się stać każdą z wyżej wymienionych witryn.
Mimo, że WordPress nie jest dedykowany handlowi, może stać się również platformą e-commerce, dzięki bardzo popularnemu i wspieranemu od dawna dodatkowi WooCommerce. Istnieje wiele różnych rozwiązań pozwalających na stworzenie własnego sklepu internetowego, jednak ich architektura jest często na tyle zamknięta, że dostosowanie systemu pod nasze wymagania to niemałe wyzwanie. Z WordPressem jest inaczej – stawiając na nim sklep za pomocą wtyczki WooCommerce, otrzymujemy dedykowane rozwiązanie sklepowe w połączeniu z otwartą, łatwą w modyfikacji platformą.

 

Pluginy, dodatki, wtyczki, motywy…

Tym, co wyróżnia WordPressa na tle konkurencji jest olbrzymia baza wtyczek i motywów, które często pozwalają na stworzenie doskonale funkcjonalnej i pięknej strony bez jakiejkolwiek znajomości kodowania.
Wtyczki to pojedyczne dodatki, które pozwalają na dodanie nowych funkcjonalności do naszego serwisu. Może być to kalendarz, slajder, galeria, odtwarzacz video… Praktycznie każda wymyślona funkcjonalność posiada mniej lub bardziej zaawansowaną i spełniającą wymagania projektu wtyczkę dla systemu WordPress. Pluginy nie tylko znacząco przyspieszają pracę (o wiele łatwiej jest dostosować wygląd galerii czy slidera, niż pisać je od nowa), ale również często ratują z opresji nieumiejętności, ponieważ dzięki nim użytkownik może na swojej stronie zawrzeć elementy, których nie potrafiłby zakodować samemu. Wtyczki umożliwiają czasem „wyklikanie” całych stron, bez napisania choćby linii kodu. Dodajmy do tego że zdecydowana większość wtyczek jest darmowa lub posiada swoje darmowe odpowiedniki i otrzymujemy receptę na sukces.
Motywy natomiast są trochę inną bajką. Nieco upraszczając, można zakwalifikować je jako integralny zbiór wtyczek oraz reguł i elementów określających cały wygląd i funkcjonowanie witryny. Motyw to w praktyce często cała strona zamknięta w prostej do spersonalizowania paczce. Instalując motyw, użytkownik dostaje łatwy dostęp do wszystkich zawartych w nim funkcjonalności i może, również bez umiejętności kodowania, dostosować jedynie zawartość tekstową by przy naprawdę niewielkim nakładzie czasowym skończyć z estetyczną i nowoczesną stroną. Tak samo jak pluginy, znajdziemy zarówno płatne jak i darmowe motywy, jednak w tym przypadku naprawdę warto zainwestować w sprawdzony i porządny produkt, który pozwoli w łatwy sposób zmienić predefiniowane ustawienia i umożliwi rozbudowę.

 

„Wesprzyj się”

WordPress jest systemem w pełni darmowym, co w połączeniu z jego popularnością sprawia, że oferowane dla użytkowników CMSa wsparcie jest niewyobrażalnie rozległe. Tu ponownie pokusimy się o daleko idący domysł, ale z naszego doświadczenia wynika, że nie ma takiego problemu związanego z WordPressem, którego ktoś już kiedyś nie miał i który nie zostałby rozwiązany. Samo oficjalne, anglojęzyczne forum WordPress posiada miliony wątków, wiadomości i odpowiedzi, a istnieje jeszcze wiele innych miejsc w sieci w których możemy poszukiwać odpowiedzi na nurtujące nas pytania. Często wystarczy wpisać pytanie w pole wyszukiwarki Google, by w wynikach dostać całą listę rozwiązań problemu.
Do tego dochodzą częste aktualizacje samego systemu, który cały czas jest rozbudowywany i uzupełniany o nowe funkcjonalności „out of the box”. Nie możemy nie wspomnieć o bezpieczeństwie, które się z tym wiąże – bo o ile każdy system da się złamać, WordPress należy do jednych z najbezpieczniejszych, o co dbają nie tylko twórcy CMSa, ale również sami użytkownicy, produkujący coraz to nowsze i bardziej zaawansowane wtyczki dla zapewnienia bezpieczeństwa.

 

Samoobsługa

Do tej pory w naszym artykule bardzo często padają słowa „łatwo”, „szybko” itp. Podtrzymujemy nasze zdanie, że WordPress jest systemem przyjaznym w obsłudze dla użytkownika i pozwalającym na łatwe wprowadzanie modyfikacji. Tak jak już zostało wspomniane, przy wykorzystaniu odpowiednich motywów i wtyczek, użytkownik niejednokrotnie nie musi posiadać żadnej wiedzy z zakresu kodowania. Interfejs administracyjny jest spójny, przejrzysty i bardzo prosty w nawigacji – wypracowywany latami, znajduje się obecnie w miejscu, w którym potrafiła będzie z niego korzystać nawet osoba w ogóle nieobeznana w tajnikach tworzenia czy nawet uzupełniania stron internetowych treścią.
Nie twierdzimy jednak, że zupełny laik poradzi sobie bez problemów ze stworzeniem skomplikowanej, dostosowanej pod konkretne wymagania platformy internetowej. Gotowe rozwiązania mają to do siebie, że bardzo łatwo ich użyć w formie niezmienionej, jednak modyfikacje (wykraczające poza zmianę podstawowych opcji określonych przez twórcę dodatku/motywu) wymagają już najczęściej wiedzy programistycznej, często zaawansowanej.

 

SEO Friendly, ale…

„Wordpress jest systemem przyjaznym dla SEO” – takie stwierdzenie można często wyczytać w Internecie. Po części jest ono prawdziwe, ponieważ sam CMS i jego otwartość pozwalają na łatwe wprowadzanie zmian istotnych z punktu widzenia pozycjonowania. Od możliwości ustawienia tytułu witryny, przez konfigurację linków aż do blokowania robotów – to wszystko WordPress posiada.
Nieczęsto jednak system występuje jako „goły” produkt – w zdecydowanej większości wypadków obwarowany jest armią pluginów, które niestety mogą zmniejszać atrakcyjność naszej witryny w oczach wyszukiwarek, dlatego zawsze polecamy badać konstrukcję dodatków i sprawdzać jaki mogą mieć wpływ na nasze wyniki w Google. Błędy spowodowane przez pluginy mogą być prozaiczne, w rodzaju zbyt dużej ilości użytych nagłówków H1. Czasami jednak dodatki mogą być skonstruowane w taki sposób, że powodują na naszej stronie duplikaty contentu czy ukrywają treści lub jeszcze coś innego – takie przypadki nierzadko trudno wykryć, więc należy być uważnym.

 

Integracje lepsze niż w korpo

W dobie Internetu korzystamy z wielu różnych, wyspecjalizowanych narzędzi. Wybraliśmy sobie kilka serwisów i korzystamy z nich z wielu powodów – albo nam się zwyczajnie podobają pod względem wizualnym, albo są proste w obsłudze, albo mają zaawansowane funkcjonalności… W każdym razie, na pewno każdy z was posiada takie serwisy, choćby były to Facebook, Twitter czy Instagram. Czasami chcemy jakoś zintegrować zewnętrzne serwisy z naszą stroną internetową i również w tym przypadku WordPress bryluje – oczywiście z pomocą niezawodnych i wszechobecnych wtyczek.
Praktycznie każdy bardziej rozpoznawalny serwis można w większym lub mniejszym stopniu zintegrować z systemem zarządzania treścią WordPress. Od wyświetlania feedów, przez płatności, po zbieranie adresów e-mail do newsletterów, możliwości jest naprawdę sporo. Jest to obopólna korzyść – zarówno WordPress na tym korzysta, oferując użytkownikom dostęp do dużej ilości usług zewnętrznych, jak i korzystają usługodawcy, ponieważ ich użytkownicy nie muszą szukać innych usług, które poszukiwane przez nich integracje posiadają.

 

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że powyższy artykuł nieco rozjaśnił nurtujące was kwestie i pozwolił odpowiedzieć na pytanie: dlaczego WordPress jest dobrym wyborem na CMS? Możliwości budowy i rozbudowy strony, wtyczki, motywy, integracje, rozwiązania sklepowe – wszystko to znajdziecie w tym całkowicie darmowym systemie zarządzania treścią. Wszystko to świetnie ze sobą współgra, jest przyjemne w użytkowaniu i łatwe w obsłudze.
Polecają go miliony użytkowników na całym świecie, a przede wszystkim WordPressa polecamy my jako firma 1CONNECT. 😉

 

Chcesz artykuł na inny temat?

Masz pytania? Interesuje Cię oferta 1connect? A może potrzebujesz artykułu na podobny temat?
Napisz do nas.