Know How

Strony internetowe

Na czym polega utrzymanie strony?

Katarzyna Natkaniec

 

Stworzyłeś już własną stronę internetową, wypełniłeś ją treścią, zdjęciami i filmami, zacząłeś na niej pisać bloga – w skrócie, posiadasz witrynę gotową do publikacji. A zatem nastał dla Ciebie czas decyzji i… dalszej pracy! Nie wystarczy utworzyć strony internetowej by użytkownicy mogli się nią cieszyć – do Ciebie lub Twojego webmastera należy jeszcze jej utrzymanie!

 

O co właściwie chodzi?

Utrzymaniem strony internetowej określamy szereg czynności mających na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania strony w globalnej sieci. Zawiera się w tym stwierdzeniu parę składowych, które webmaster musi zapewnić aby strona była szybka, bezpieczna i przyjazna zarówno dla użytkownika, wyszukiwarek jak i samego webmastera. Nierzadko niezbędne czynności, wiążą się ze znacznymi kosztami (oczywiście zależnymi od zasięgu, użytkowników, wielkości strony itd.), z którymi, chcąc nie chcąc, należy się zawsze w przypadku utrzymania strony  liczyć.

 

Serwer, czyli dom dla witryny

Jedną z najważniejszych, jeśli nie najważniejszą, składową utrzymania strony internetowej jest wybór właściwego serwera, czyli miejsca, w którym nasz portal będzie przechowywany. Można się bez niego obyć, jeżeli planujemy utworzyć stronę na jednej z ogólnodostępnych platform (np. bloga na wordpress.org) lub gdy posiadamy własny komputer działający jako serwer. Najczęściej  wybieraną opcją jest wykupienie tzw. hostingu. Na początku koszty ograniczyć można kupując serwer współdzielony, na którym znajdują się też strony innych webmasterów, jednak rozwiązanie to może okazać się zgubne jeśli jedna z witryn generuje naprawdę duży ruch – wówczas i Twoja witryna zwolni! Z czasem na pewno warto będzie zainwestować w hosting indywidualny, posiadający dobre wsparcie techniczne, możliwość regularnych backupów, prostą obsługę i najlepiej… niewielką cenę.

 

Co jest Twoją domeną?

Kolejnym, nie mniej ważnym elementem utrzymania strony jest wybór odpowiadającej stronie domeny. Jest ona niejako nazwą Twojej strony internetowej i podstawowym składnikiem jej adresu internetowego. Wybierając domenę, kieruj się prostotą nazwy, która powinna nawiązywać w jakiś sposób do treści zaprezentowanych na  stronie, nazwy firmy itp. Kolejnym dylematem na Twojej drodze będzie wybór odpowiedniego usługodawcy do rejestracji domeny. Istnieje wiele firm które oferują przeróżne warunki, dlatego zawsze dokładnie czytaj postanowienia umowy – nierzadko darmowa z początku domena może Cię kosztować setki po upływie roku lub innego okresu rozliczeniowego.

 

Jesteśmy stroną certyfikowaną!

W ostatnim czasie bardzo często można usłyszeć lub przeczytać o tzw. certyfikatach SSL. Jest to specjalny protokół szyfrowania, swoisty wyznacznik zaufania dla witryny. Strona posiadająca tego typu certyfikat MOŻE być bezpieczniejsza w użytkowaniu i bardziej zaufana od takiej, która go nie posiada. Dlaczego może? Ponieważ każdy użytkownik może sobie taki certyfikat wygenerować i „podpisać” samodzielnie, dlatego zawsze należy zwracać uwagę czy SSL podpisane jest przez zaufany urząd certyfikacyjny. Ceny certyfikatów nie są wygórowane i oscylują w okolicach parudziesięciu złotych za rok użytkowania, warto więc się nimi zainteresować.

 

Jak to działa?

Jednym z najważniejszych elementów utrzymania strony internetowej z punktu widzenia użytkownika są prace techniczne prowadzone na samej stronie z biegiem czasu, już po jej publikacji. Nie sposób wymienić wszelkich czynności, które mogą lub nawet powinny być wykonane na stronie internetowej w trakcie jej funkcjonowania, jednak do jednych z najważniejszych prac należą:

  • Aktualizacja systemu CMS
  • Aktualizacja wtyczek
  • Utrzymanie poprawności prawnej regulaminów
  • Utrzymanie poprawności polityki prywatności / cookies
  • Zapewnienie bezpieczeństwa przed atakami
  • Eliminacja błędów

Wszystkie powyższe kwestie wpływają bezpośrednio na wygodę i bezpieczeństwo użytkowania strony, często przyspieszając i usprawniając jej działanie poprzez optymalizację, dodanie nowych funkcjonalności czy usunięcie błędów i przyczyn spowolnienia działania.

Powyższe czynności często może wykonać samodzielnie nawet nieobeznany technicznie webmaster, jednak wielu właścicieli boi się „grzebać” w tego typu technikaliach, dlatego i ten czynnik może generować koszty, niekiedy bardzo wysokie (w zależności od zakresu i stopnia skomplikowania prac).

 

Zwyciężaj treścią

Przechodzimy do meritum, najważniejszego elementu składowego utrzymania strony internetowej – contentu. Porzekadło mówi, że kto nie idzie do przodu, ten się cofa i dokładnie to samo można powiedzieć o stronach internetowych. W dzisiejszych czasach konkurencja jest olbrzymia niezależnie od tematu witryny, dlatego by zaistnieć w sieci, nasza strona musi się nie tylko wyróżniać, ale również stale zmieniać i usprawniać by pozostać konkurencyjną. W skład tego typu utrzymania wchodzą wszelkie czynności mające na celu rozbudowę zawartości, przydatności i eksperckości witryny. Mogą być to np. prowadzenie bloga, wysyłanie newsletterów, stałe uzupełnianie asortymentu sklepu internetowego i sumienne tworzenie opisów towaru… W ogólności: wszelkie czynności które czynią Twoją stronę atrakcyjniejszą w oczach użytkownika składają się na jej utrzymanie.

 

Podsumowanie

Jak wyraźnie wynika z powyższego artykułu, stworzenie strony to nie koniec pracy nad nią. Można pokusić się o stwierdzenie, że dopiero wtedy praca się zaczyna! Wszystkie wymienione wyżej czynności mogą się osobie początkującej wydawać przytłaczające i drogie… Bez obaw! W 1CONNECT z chęcią pomożemy w każdej z wymienionych przez nas składowych i naprawdę niewielkim kosztem, dzięki własnej infrastrukturze, utrzymamy Twoją witrynę w doskonałym stanie.

 

Chcesz artykuł na inny temat?

Masz pytania? Interesuje Cię oferta 1connect? A może potrzebujesz artykułu na podobny temat?
Napisz do nas.